Život u Vaší kočky

Zde najdete pár tipů a rad ohledně péče o kočku. Jak vybavit domácnost, co kočce pořídit, chování kočky, apod.

Kočičí signály

Zvířata sice neumí mluvit, ale pokud se budete jen trošku snažit, pochopíte z jejich chování více, než kdyby s Vámi mluvila. U koček je pozorování jejich chování velmi podstatnou součástí v cestě do hlubin kočičí duše. Pouze když pochopíte chování své kočky, tak z Vás budou parťáci a budete spokojenější vy všichni. Projdeme si spolu základní ukázkové chování kočky a snad díky tomuto článku pochopíte trochu více, co vám chce kočka říct.

Vrnění / předení: kočičí vrnění a předení má blahodárné účinky na lidskou psychiku, o tom se nemusíme dlouze ani rozepisovat. Každý majitel kočky je v sedmém nebi, když si na něj kočka lehne a začne spokojeně vrnět. Kočka je spokojená a dvounohý majitel taktéž. Většinou vrnění kočky značí spokojenost kočky. Ovšem pozor - vrněním kočka může projevovat i bolest, či nějaké zdravotní trápení - a to málokdo ví. Takže záleží, v jaké situaci vrní, a jaký má u toho pohled - kočičí oči a výraz totiž prozradí více než tisíc slov. Pokud kočka u Vás, či na Vás leží a vrní a chová se jinak normálně, pak je vše v pořádku. Pokud kočka vrní, ale kouká divně, vrní, i když není ve Vaší blízkosti, má změny chování, nejí, pomaleji se pohybuje, pak ji může něco trápit. Začněte tím, že zkontrolujete teplotu. Pokud se vám něco nezdá, jeďte okamžitě na veterinární kliniku. Když kočka začíná ukazovat, že jí něco je, může to být už taky závažný problém. Kočky jsou totiž skvělí skrývači bolesti. No, nejsou to prostě chlapi s rýmičkou.

Syčení: Syčení bych přirovnala k vrčení psa. Kočka syčením varuje, že jí něco opravdu vadí a může klidně přijít i atak ze strany kočky - nicméně je to zezačátku vždy varování a projevem obrany. Pokud kočka syčí, tak bych na ni moc raději nesahala, ale snažila se ji uklidnit tónem svého hlasu, na který je zvyklá. Určitě se nesnažte kočku vzít do náruče, riskujete to, že ji můžete naštvat ještě víc, a že vám klidně uštědří pár škrábanců - přece jen škrábanec na obličeji není úplně ozdoba nutná - Joffrey de Peyrac byl jen jeden, nesnažte se ho napodobit :-). Většinou kočka syčí na jinou kočku, či na něco a někoho, z čeho má strach a je ve stresu, a tím se snaží daného "nepřítele" zastrašit. Kočka může syčet i z důvodu bolesti. Pokud vaše kočka najednou syčí, když ji vezmete do náruče, může to značit, že ji něco bolí - v tomto případě bych doporučila návštěvu veterináře. U kočky je stres spouštěč spousty nemocí, takže se opravdu snažte stres minimalizovat, jak nejvíce to jde. 


Vrčení/hučení: Kočky umí taky vrčet a pěkně nahlas hučet, a to už je jasný signál, že jsou fakt doslova nasrané do největší možné stupnice. Opět takovou kočku neberte do náruče a odstraňte věci, na které vrčí, či na ně hučí. Pokud vrčí na jinou - novou - kočku, pak to chce čas, neb kočky většinou berou novou kočku ve svém teritoriu jako úhlavního nepřítele a potřebují čas si na ni zvyknout.To je ok, ony si to většinou vyřeší a za pár minut si každá dojde do své klidové zóny. Pokud vrčí, hučí kočka na nějakou osobu, pak jí něco na té osobě vadí. Může to být třeba "smrad", který vy sice necítíte, ale kočka ano. Velice často je to "smrad" jiných zvířat, či třeba z veterinární kliniky. Kočka většinou nejde hned bezhlavě do souboje, nejdřív právě vysílá varovné signály v podobě hučení, vrčení, syčení, ale pozor - někdy taky jen blbě "čumí". To poznáte. Jak na sebe kočky začnou blbě čumět, většinou se pak něco semele. Znáte to - oko není p..., oko vidí. A proto je strašně důležité znát svou kočku. Výraz kočky Vám toho totiž řekne strašně moc, pokud ji tedy znáte.

Výraz kočky: Znáte to - oko není p..., oko vidí. Za mě je nejdůležitější faktor výraz kočky. Tam bezpečně poznám, že je něco špatně. A proto je strašně důležité znát svou kočku. Výraz kočky Vám toho totiž řekne strašně moc i beze slov, pokud ji tedy znáte. Kočka je sensitivní tvor, ale na druhou stranu taky strašně moc vydrží. Já na každé své kočce poznám, že má teplotu jen z výrazu - ony jsou schopné klidně při horečkách jít a nažrat se. Také poznám, že je nasraná, či že je spokojená. Naučte se ji vnímat a rozumějte své kočce, to je základ k dokonalé symbióze mezi Vámi. A věřte, že ta je strašně důležitá. Pokud Vám kočka nebude věřit, nikdy nebudete mít harmonický vztah.

Mňoukání: Většina koček mňouká a to v různých situacích. Takže zde opravdu nelze určit, proč mňouká, ale vy musíte vypozorovat, v jakých situacích vám chce kočka co říct. Často mňoukají při dožadování se mazlení, velmi často, když jste se opozdili s večeří! - to jste si teda dovolili, to Vám povím. Ale mohou i mňoukat během hry, matky svolávají koťata, apod. Kočky v říji řvou, to už se nedá nazvat mňoukáním. Kocouři, když chtějí krýt, tak to je ještě větší paráda a útok na vaše bubínky. Mňoukání kočky je zkrátka velmi častým komunikačním prostředkem kočky. Kočky taky často vrkají - vrkání je většinou ukázkou spokojenosti a něžnosti při svolávání matek svých koťat, či během hraní koček. Ale mňoukání může být i taky formou nespokojenosti. Zase - jde o tón a celkové chování kočky. Není mňoukání jako mňoukání. Pokud svou kočku znáte, tak víte, proč mňouká. Pokud ne, tak se máte co učit. Ale nebojte, není to tak těžké. :-)

Řeč těla: Kočky velmi často používají k vyjádření svého pocitu i řeč svého těla. Poznáte to dle postoje - z řeči těla poznáte radost, spokojenost, nemoc, trápení, lov, čas na hraní, obranu, stres, přípravu k souboji, atak, apod. Velmi často taktéž k tomu patří i gestikulace ocasem. Když je kočka vážně už hodně naštvaná, tak to oči, ocas, uši, výraz a celkový postoj prozradí hned. Všímejte si gestikulace Vaší kočky, prozradí vám vše, ačkoliv vám to nemůže říct, budete-li pozorní - její náznaky by Vám to měly prozradit raz dva. PS: nahrbený dospělý hučící kocour s ušima dozadu a s mrskajícím ocasem  = bude průser :-).

Kočka se chová jinak: Pokud vaše kočka vybočí ze svých návyků a začne se zničehonic chovat jinak - divně - pak se něco děje - VŽDY se něco děje. Může jí něco vadit (přemýšlejte nad změnami v domácnosti, či v chodu domácnosti), či ji trápí nějaký zdravotní problém. Pozorujte ji, a pokud to přetrvává, jeďte raději na veterinární kliniku - nebudete první, ani poslední, kteří jeli na veterinu s tím, že je kočka najednou "divná". Každý dobrý veterinář ví, že za změnou chování kočky se něco skrývá. A nenechte se odbýt! První ukazatel u kočky se zdravotním problémem bývá právě změna chování - kočka se nepřijde mazlit, kočka se ukrývá, kočka více spí, než obvykle. Nebo kočka méně jí, nebo naopak více. Kočka více pije, nebo naopak skoro vůbec. Nečekejte na průser, už jsem říkala, že je kočka je mistr ve schovávání problémů. Jakmile je ukáže, někdy je to za pět minut dvanáct. Každý chovatel by mohl vyprávět.

Porozumět vaší kočce není nic těžkého, ale za to je to velice důležitá součást vašeho soužití. Řekla bych, že ta nejdůležitější. A jak se ke kočce budete chovat, jak moc ji budete chtít pochopit, jak moc ji budete vnímat, to vše se promítne na Vašem vztahu. Proto tomu věnujte opravdu dostatek času a snažte se ji pochopit a poznat co nejdříve. Díky tomu i včas poznáte případné zdravotní problémy, či její psychickou kondici, která je velice důležitá, neb stres je u koček jedním z největších spouštěčů zdravotních problémů. Pokud Vám Vaše kočka bude důvěřovat a vy budete vědět, jak se k ní chovat, pak budete mít skvělý život. A nezapomeňte - s kočkou je třeba neskutečná trpělivost. Tvrdou rukou a řvaním nedocílíte ničeho. Jo, vlastně jo, pochčije Vám třeba postel. :-) A za to si ale budete moct sami.

PS: nenuťte kočku dělat to, co zrovna VY chcete, kočky mají svou hlavu a jsou jedinečné - budou si dělat to, co ony samy chtějí, takže jí naslouchejte a přizpůsobte se jejím potřebám a návykům - to je jediný klíč k oboustranné spokojenosti. Jasně, že i kočku se dá naučit třeba aby nechodila na kuchyňskou linku...když budete trpěliví a půjdete na to správně. Ona to dělat nebude - před Vámi tedy...jakmile vypadnete z baráku, první, co udělá je, že tam vleze a bude neskutečně štastná - proč? Protože ji nikdo nebuzeruje a má svůj bejvák celý pro sebe!

Tak krásný život s Vaší kočkou bez hučení a vrčení.


Kočičí lékárna

Bolí Vás hlava? Sáhnete do Vaší lékárny po léku proti bolesti. Říznete se? Vydezinfikujete a dáte si na ránu náplast, či obvaz. Lidská lékárna čítá mnohdy desítky léků a pomocníků při různých problémech, ale pozor - ne všechny můžete použít i pro Vaši kočku. Podáním Ibuprofenu byste ji totiž mohli klidně i zabít! A naopak, některé lidské léky se mohou podávat i kočkám, ale NIKDY nepodávejte lidské léky Vaší kočce bez předchozí porady s veterinářem!

Udělejte své kočce její vlastní lékárničku - neměla by chybět v každé domácnosti, kde je kočka. A co do ní? Níže Vám vypisuji základní výbavu lékárny pro kočku. Některá plemena mají samozřejmě specifické nároky na údržbu a každý chovatel by Vám měl být schopný poradit, bez čeho se Vaše kočka neobejde.

· Poranění očí - aneb z kočky mám Žižku...

Pokud má kočka škrábanec v oku, či nějakou nečistotu, která oko dráždí, pak je výborná věc Recugel, který koupíte bez předpisu v jakékoliv lékárně. Tento lidský gel se může bez obav kočce aplikovat do oka. Výsledek uvidíte za pár hodin - je to zázrak. Pokud by problémy po první pomoci neustávaly, pak navštivte veterináře, který Vám může dát jiné kapky - například antibiotické. Pozor - pokud máte doma Maxitrol kapky, či jiné kapky s kortikoidy, tak ty NIKDY neaplikovat kočce do oka, pokud má v oku poranění. Tyto kapky totiž mohou v oku vytvořit vřed a oko nenávratně poškodit. Kapky s kortikoidy Vám může dát pouze veterinář a léčí se s nimi problémy jako je rýma, zánětlivé procesy v oku apod. Většinou pak doma uchováváte zbytek těchto kapek, tak jen upozorňuji, že neaplikovat, pokud je v oku zranění.

· Průjmy - aneb Matýsek se posral...

Kočky jsou citlivé na změny - ať už v jídelníčku, či prudké změny počasí, či stresové situace. Pak se může stát, že se kočka doslova posere...a to nechcete 😊. Ale tak na Váš názor se nikdo moc neptal, takže občas tomu nezabráníte. Průjmy vznikají z mnoha příčin a velice často k nim dochází i z přemnožení bakterií v gastrointestinálním traktu. Proto je důležité doma mít probiotika pro kočky - nekupujte lidská probiotika, kupte rovnou ta určená pro zvířata a mějte je v lékárničce. Já mám moc ráda Fortifloru, Probican, či třeba LactoAdapt. Ale na trhu naleznete opravdu mnoho druhů probiotik, a každý má ty své oblíbené. Lidská probiotika taky nejsou pro kočku rozhodně škodlivá a pokud nemáte doma pro zvířata a potřebujete rychlou záchranu, pak určitě můžete podat i dětská probiotika bez příchutě. Dále na průjmy zabírá výborně u koček Smecta, a nevadí ani že je s příchutí. Dalším velkým pomocníkem při průjmech je EnteroZoo gel. Pozor, pokud má Vaše kočka úporné průjmy, které trvají více dní, ztrácí na váze, nebo se přidá zvracení, pak okamžitě vet. Ideálně s sebou vezměte vzorky trusu, ať se rovnou může udělat rozbor. Úporné průjmy nemusí značit nic vážného, ale taky to fakt může být pěkný "průSER".

· Kožní problémy - vyškrabávání, alergie, abscesy...ne,    není to lepra...

Kočky se občas umí pěkně vyškrábat až do krve, a to během pár minut. Řekla bych, že jsou v tom celkem přeborníci. Příčin může být nespočetně mnoho, často to bývají alergické reakce na jídlo, dezinfekce na vytíraní, na parazity, ale taky se mohou vydrbat ze stresu, nebo protože mají i bakteriální infekci (velice často kokové druhy bakterií působí na kůži). Pak samozřejmě může Vaši kočku napadnout i plísňově onemocnění. Pokud chcete vědět přesnou diagnózu, musíte na vet a zaslat vzorek na rozbor, o co přesně se jedná. Jak zastavit kočce svědivost a následné škrábání? No, já mám skvělou zkušenost s roztokem z hypermanganu - ale pozor - musíte to umět naředit!!! Pokud uděláte roztok moc silný, tak tu kůži spálíte! Pak mám ráda také Framykoin zásyp, který je sice na předpis, ale většina veterinářů jej má v ordinaci. V některých případech pomáhají i roztoky, či mastičky z koloidního stříbra. A někde zas pomůže dezinfekce Betadine, kterou můžete ránu potírat a pak vysušovat. Ono opravdu záleží, o jakém typu rány se bavíme, proč ta rána vznikla a poté se může nasadit správná léčba. Úplně bych sama asi neléčila větší a hluboké poranění kůže, ale zajela na vet. Někdy totiž může pomoct jednorázová kortikoidová injekce. A občas i kočky trpí třeba na akné. Někomu na akné u koček pomůže nehtem sloupat, případně vymačkat a vydezinfikovat peroxidem vodíku. Někomu zabírá každodenní kúra šamponem - 4 % Clorexyderm. Vždy ale musíte strhnout ty stroupky, aby se přípravky dostaly tam, kam mají.

· Doplňky na imunitu - nepřehánějte to!

Někdy to lidé dobře myslí, ale ve výsledku kočce ubližují. Bavím se o nadměrném a nesmyslném podávání různých doplňků a vitamínů. Pokud je kočka mladá a zdravá, nemá žádné problémy, pak není třeba "podporovat imunitu". Pak se totiž kočce něco stane, bude potřeba tu imunitu třeba nakopnout a ony ty doplňky už nebudou vůbec fungovat. Pokud má kočka kvalitní stravu bohatou na maso, vitamíny a doplňky, pak nemusíte podávat žádné další vitamíny. Ono i vitamínem můžete předávkovat, či rozhodit minerální prvky v krvi. Zdravá kočka, která má kvalitní a plnohodnotnou stravu už nepotřebuje žádné doplňky. Samozřejmě, pokud Vás navštíví nějaké onemocnění, tak šup sem s nimi. Některé jsou opravdu skvělé a umí pomoci zabránit vážnějšímu průběhu onemocnění. Mám moc ráda doplňky od společnosti EnergyVet, dále také LysinViral, či multivitamínové pasty a pilulky od různých firem. Také je výborný dětský Imunoglukan bez příchuti. Existují pak různé doplňky přímo pro kočky jako je Immuneregen, který máme v lékárně i my. Doplňky ano, ale s rozumem. Imunitní systém je opravdu velice důležitý. Ale někdy má i kočka autoimunitní onemocnění a imunita pracuje proti orgánům. A tam může být posilování imunity naopak pěkný průšvih. V některých případech je totiž třeba naopak tu imunitní reakci potlačit. Takže opravdu pozor a s autoimunitními poruchami fakt ke specialistům a nezkoušejte doma hokusy-pokusy. Prostě zde opravdu platí: "Méně je někdy více"...

· Dásně, zuby - taky nemáte rádi zubaře?

Jelikož budu psát samostatný článek o péči o zuby, tak se nebudu moc rozepisovat. Zdravá kočka nepotřebuje skoro žádnou péči o zuby, pokud má kvalitní krmivo. Ano, i zde je důležité krmení. Pokud už Vaši kočku trápí menší zánět dásní, či plak na zubech, pak můžete čistit zoubky, ale pozor - to se taky musí umět, a ne tam jezdit kartáčkem jak krasobruslař po ledě sem a tam a u toho dělat ještě piruety 😊. Zubní pastu kupte určenou pro kočky! Žádnou lidskou, prosím Vás. Případně můžete koupit také různé gely na dásně jako je Stomodine, či třeba TraumaPet oral gel se stříbrem. Všeobecně je koloidní stříbro malý zázrak a může umět vyřešit spoustu problémů. Někteří lidé přidávají do jídla kelpu pro zdravý chrup a dásně. Pokud Vám to kočka bude přijímat v potravě, proč ne. Více pak v samostatném článku. Upozorňuji, že pokud má kočka nateklé a krvavé dásně, tak jeďte na veterinu a nerejpejte jí tam ještě kartáčkem. U velkých zánětů dásní musí být nasazena léčba (ATB, kortikoidy, apod.).

· Drápky - i manikúru musíte umět...

Kočkám by se měly zastřihovat drápky z různých důvodů. U některých (nahatých) plemen se musí i čistit okolí drápku. Pokud se Vám stane, že drápek střihnete moc a z drápku stříká krev, tak nepanikařte. Chvíli počkejte, pokud by krev stále nepřestávala, pak vytáhněte mocný hypermangan. Dejte větší vrstvu na uchošťour (nedělejte roztok) a ten větší nános přiložte přímo na odhalený drápek. Do pár vteřin máte po krvi. Jen pozor, ať to kočka neolíže. Ideálně s ní pak pár minut choďte po bytě v náručí, či ji zabavte. Nebo jí na packu dejte na chvilku samolepící obvaz...Dobře, nebude Vás mít ráda, ale chvilku to vydrží a vy určitě najdete způsob, jak si ji zas udobřit. 😊

Dalšími doplňky mohou být různé výživové pasty, které se podávají v době rekonvalescence (kočka po operaci, či po hospitalizaci). Určitě doporučím Calopet pastu, či Reconvalescent pastu od firmy Aptus a dále mám skvělé zkušenosti s roztokem Nutribound Cat od společnosti Virbac.

Vypsala jsem Vám základní seznam, co byste si mohli domů pořídit, a ještě Vám to shrnu v seznamu zde:

Hypermangan (na poranění kůže, drápků)

Betadine dezinfekce (na různá poranění kůže)

Probiotika (na průjmy)

EnteroZoo gel (na průjmy a detox)

Doplňky od EnergyVet (na všechny možné neduhy)

LysinViral (na herpesové rýmy)

Recugel (na poranění oka)

Koloidní stříbro (skoro na všechno)

Stomodine, či TraumaPet gel (na záněty dásní)

Imunoglukan nebo Immunergen (podpora imunity)

Calopet Pasta, Reconvalescent pasta, Nutribound Cat roztok (rekonvalescence)

Co do kočičí lékárny nepatří?

Žádné lidské léky a doplňky, které nebyly schváleny Vaším veterinárním lékařem! Pokud Vám zbydou antibiotika, či jiné léky, které jste dostali od veterináře k vyřešení nějakého zdravotního problému, pak je sami nikdy neaplikujte při dalším problému, aniž byste to řešili předem s Vaším veterinářem. Zbytkové léky byste si doma neměli nechávat, pokud už tak učiníte, pak nedělejte diagnózu sami a nepodávejte slepě antibiotika. Není rýma jako rýma. Vždy by se totiž měl vzít vzorek a zaslat do laboratoře, protože například rýmu mohou způsobovat jak xy druhů bakterií, tak viry, či dokonce třeba polypy, nádory, atd. Takže vždy konzultujte každou nemoc s Vaším veterinářem.

Pokud už nějaké doplňky používáte, pak si hlavně přečtěte dávkování. "By očko" není to správné dávkování.

Některé věci jde řešit bez návštěvy veterináře, ale důrazně upozorňuji, že pokud je Vaše kočka apatická, trpí vleklými průjmy, zvrací, nepřijímá potravu, nepije, nehraje si, má zvýšenou teplotu, nepohybuje se moc, kašle, má rýmu, je "divná" - tak prostě okamžitě jeďte na veterinu a nesnažte se o žádné samoléčby. Tato lékárna je vypsaná pro malá poranění, či menší zdravotní problémy, které nevyžadují v první fázi zásah veterináře. Pokud si diagnózou nejste jistí, tak jeďte prostě na veterinární kliniku a nečekejte, co se z toho vyvrbí.

Přejeme hodně zdraví!

© 2020 Nudný život chovatele | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky